fr de
News

Cei 73 de judecatori au fost impartiti in 3 categorii – jucatori internationali (retrasi sau in continuare in activitate), jurnalisti internationali de la cele mai mari ziare si televiziuni din lume si jurnalisti de la The Guardian.

Cei 73 de judecatori au fost impartiti in 3 categorii – jucatori internationali (retrasi sau in continuare in activitate), jurnalisti internationali de la cele mai mari ziare si televiziuni din lume si jurnalisti de la The Guardian. Fiecare dintre acestia si-a facut un top 40 (cel mai bun a primit 40 de puncte, locul 2 a primit 39 etc), iar la final s-a facut totalul si s-a alcatuit clasamentul. Dintre jucatorii care au votat ii gasim pe Slaven Bilic, Hernan Crespo, Quinton Fortune, Dietmar Hammann, Sunday Oliseh, Gilberto Silva sau Claudio Suarez.

Doua surprize pot fi considerate neincluderea in primii 10 a lui Zlatan Ibrahimovic sau Eden Hazard, dar si autorul golului care i-a adus titlul mondial Germaniei, Mario Gotze!

Cum credeti ca va arata top 10?

/**/ /**/ Citeste si:Zlatan IbrahimovicEden HazardMario Götze

FCSB va incepe play-off-ul de pe locul 2 dupa egalul de la Voluntari.

FCSB s-a incurcat in startul lui 2019 la Calarasi, Chiajna si Voluntari si a ratat ocazia de a intra in play-off de pe primul loc. Antrenorul echipei, Mihai Teja, a riscat la pauza partidei de la Voluntari – el i-a introdus la pauza pe Morutan si Gnohere, dupa ce facuse o schimbare in prima repriza la accidentarea lui Mihai Pintilii.

« Am spus ca niciun meci nu este usor, toate sunt grele. Am intalnit un adversar care si-a dorit foarte mult. Noi am intrat bine in meci, am dat gol apoi am luat piciorul de pe acceleratie. Am primit gol din faza fixa, apoi am luat un nou gol in finalul reprizei.

Dupa schimbarile de la pauza am intrat din nou bine, am egalat si am mai avut ocazii. Ne pare rau ca nu am mai putut castiga. Nu am avut ce sa facem, a trebuit sa riscam. Am bagat 2 jucatori care au intrat foarte bine, era normal sa risc.

Spre final (Morutan) ne-a spus ca voia schimbare pentru ca simtea ceva, dar pana la urma n-a fost nevoie.

Nu stiu starea lui Pintilii, n-am vorbit cu doctorul. Vom vedea dupa RMN sau controlul medical, speram sa nu fie ceva grav, ci doar o contractura.

La singurele ocazii pe care le are adversarul primim gol si trebuie sa ne concentram mai bine. Nu stiu daca e probleme de pregatire, nu au fost multe accidentari, doar Planici si Pintilii. Vom vedea ce are Mihai (Pintilii).

Stoian a intrat bine, are calitate, are experienta, cu siguranta ne va ajuta » a spus Mihai Teja la Digi Sport.

/**/ /**/ Citeste si:FCSBMihai Tejamihai pintiliiMihai Teja FCSBVoluntari – FCSB

Simona Halep a fost invinsa de Serena Williams in optimi la Australian Open.

Simona Halep a fost invinsa de Serena Williams in optimile de finala de la Australian Open, scor 1-6, 6-4, 4-6. Pozitia sa de lider este in pericol in acest moment, pentru ca dupa aceasta eliminare, Halep va pierde 1060 de puncte in clasamentul WTA. Astfel, actualul lider mondial ar ramane doar cu 5582 de puncte.

Sloane Stephens a fost eliminata de rusoaica Anastasia Pavlyuchenkova, numarul 42 WTA, in optimile Australian Open, scor 6-7(3(, 6-3, 6-3. De acest rezultat se poate bucura liderul mondial, Simona Halep. Stephens era una din jucatoarele care ar fi putut sa ii ia locul in ierarhia WTA. Americanca trebuia sa ajunga cel putin in sferturile de finala pentru a intra in calcule la locul 1.

In acest moment mai raman patru jucatoare care o pot detrona pe Simona Halep:

Naomi Osaka, numarul 4 mondial – Japoneza a castigat US Open la doar 20 de ani, iar cel mai bun rezultat la Australian Open a fost obtinut anul trecut, optimi de finala. Osaka a reusit sa isi depaseasca propria performanta, ajungand astazi in sferturile de finala ale turneului. Tanara jucatoare a trecut de Anastasija Sevastova in aceasta dimineata, scor 4-6, 6-3, 6-4. Osaka trebuie sa se califice in semifinale pentru a o depasi pe Simona Halep.

Elina Svitolina, numarul 6 mondial – Svitolina a castigat Turneul Campioanelor in 2018, insa nu a inregistrat rezultate importante la celelalte turnee de Grand Slam. La Melbourne, ucrainianca a inregistrat in 2018 cel mai bun rezultat, optimi de finala. Pentru a ajunge pe locul 1, Svitolina trebuie sa ajunga in finala.

Karolina Pliskova, numarul 7 mondial – La fel ca in cazul Svitolinei, Pliskova trebuie sa isi egaleze cea mai buna performanta intr-un turneu de Grand Slam, finala. Cehoaica a ajuns cel mai departe la Australian Open in 2017 si 2018, cand s-a calificat in sferturile de finala. Pliskova s-a calificat din nou in sferturi, dupa victoria cu Garbine Muguruza, scor 6-3, 6-1. Simona Halep se poate intalni cu ea, daca trece de Serena Williams.

Petra Kvitova, numarul 8 mondial - Cel mai bun rezultat la Australian Open a fost inregistrat in anul 2012, cand cehoiaca a jucat semifinala. Castigatoare a doua turnee de Grand Slam, Kvitova trebuia sa ajunga in semifinale pentru a avea o sansa la prima pozitie.

Clasament WTA LIVE:

1. Simona Halep – 5582 puncte

2. Naomi Osaka – 5460 puncte

3. Petra Kvitova – 5420 puncte

4. Sloane Stephens – 5307 puncte

5. Angelique Kerber – 4965 puncte

https://www.1xbetpt.com/ro/ /**/ /**/ Citeste si:Simona HalepAustralian OpenSerena WilliamsNaomi OsakaSloane Stephens

Rezumatele meciurilor din fiecare seara de UEFA Champions League se vad la PRO X, ora 23:50

UEFA a trimis un roman la returul dublei Real Madrid – Juventus. Madrilenii s-au impus in tur, marti seara, cu 3-0, gratie unei duble marcate de Ronaldo si a unui gol inscris de Marcelo.

La meciul retur, Alexandru Deaconu va fi observator de arbitri pe Bernabeu.

UEFA l-a mai trimis la Mondialul din Rusia pe Octavian Goga, tot ca observator.

/**/ /**/ Citeste si:Real MadridLiga CampionilorJuventus Torinouefa champions leagueAlexandru Deaconu

Benfica se chinuie de jumatate de secol sa rupa blestemul lui Bela Guttman

Benfica si Sevilla se lupta miercuri pentru trofeul Europa League, iar finala de la Torino capata proportii mistice. Este a 8-a oara cand Benfica incearca sa castige o finala europeana in cei 52 de ani cati au trecut de la blestemul lui Bela Guttman.

« Nici intr-o suta de ani n-o sa mai castigati un trofeu european », a fost predictia facuta de antrenorul maghiar in 1962, dupa ce a fost dat afara de la Benfica, imediat dupa castigarea Cupei Campionilor Europeni, 5-3 in finala cu Real Madrid.

Blestemul lui Guttman a ajuns la jumatatea drumului. In jumatate de secol, Benfica a jucat 7 finale europene, dintre care 5 de Cupa Campionilor… si le-a pierdut pe toate.

Cine a fost Bela Guttman

Maghiarul nascut in 1899, la Budapesta, a fost omul care s-a confundat cu cea mai frumoasa perioada din istoria Benficai.

Cariera de fotbalist i-a fost marcata de cativa ani buni petrecuti in Statele Unite, apoi s-a intors in Europa, in 1933, hotarat sa isi implementeze propria filozofie de fotbal din postura de antrenor. Au urmat ani chinuitori pe Guttman. Fiind evreu, acesta a indurat cu greu represiunile naziste, dar nu a renuntat la fotbal.